Kolormatik Camlar
9027

Fotokromik cam olarak da bilinen kolormatik cam, UV ışınlarına göre renk değiştiren cam tipidir.

Bu camlar UV ışınını gördükleri andan itibaren sıcaklık ve ışının yoğunluğuna göre kararırır. Sıcak bir yaz öğlesinde kolormatik camla dışarı çıkarsanız evinizde sıradan bir cam olan gözlüğünüz dışarıda simsiyah bir güneş gözlüğüne dönüşür.

Antirefle Kaplama Camlar

Colormatik camların amacı insan gözünü UV gibi zararlı ışınlardan korumaktır. Güneşli ortamda veya sürekli değişen ışık koşullarında büyük bir görüş rahatlığı sağlarken UV ışınlarını %100 engellemektedir.

Ayrıca göz kamamasını ve gözün aşırı yorulmasını da engeller. Renk değişimini ise cama eklenen gümüş tuzu sağlamaktadır.

Kolormatik gözlükler bu özelliklere rağmen bazen olumsuz durumlara neden olabilir. Bilhassa geceleri gözlük camının koyulaşması görüşü azaltabilir ki bu da trafikte veya az ışıklı, gece ortamında çalışanlar için problemler ortaya çıkarabilir.

Özellikleri :

Güneş olan ortamda güneş gözlüğü gibi koyulaşıp renk alması güneş olmayan ortamda ise normal camlar gibi beyaz olmasıdır. Colormatik camında türleri vardır ama türüne göre mineral ve organik olarak ikiye ayırabiliriz.

Mineral:

Camdan yapılır daha ağır olur zor çizilir daha uygun maliyetlidir ve tamamen beyaz olmaz biraz kahve tonu kalır cam üzerinde daha geç koyulaşıp daha geç beyazlar.

Organik:

Organik kendi kalitesine göre ayrılırlar ama en uygunundan bahsedelim. Organik maddeden yapılır kırılmaya karşı daha dirençlidir, çok daha hafif olur, maliyet olarak daha yüksektir fakat daha çabuk koyulaşıp daha kısa sürede beyazlaşır.

Renginin koyulaşıp açılma süresi camın kalitesi ve kullanılan teknolojiye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak kolormatik camların karanlıkta ve alaca karanlıkta kullanılması göz sağlığı açısından zararlıdır. Az ışıklı ortamlarda çalışanlar ve geceleri araç kullanan kişilere kolormatik cam önerilmemektedir.

KOLORMATİK GÖZLÜK CAMLARININ AVANTAJLARI

 • Parlak güneşte uzun süre takılan numaralı gözlüğü daha rahat kullanımını sağlar.
 • Sık sık farklı ışık alan mekanlarda göz kamaşmasını ve gözlerin zorlanmasını önler.
 • Bünyesinde bulunan borasilikattan dolayı lekelenme ve zamanla bozulmaya dayanıklıdır.
 • Bifokal, multifokal ve tek görüşlü (single vision) fotokromik lens mevcuttur. Antirefle kaplamalı olarak da üretilebilirler.
 • Fotokromik lenslerde son zamanlarda büyük gelişmeler sağlanmıştır. Organik kolormatik olarak üretilebilmektedir. Kahve ve füme renkleri mevcuttur.

İletişim

 • iconAltay Mah. Yedi Eylül Yolu No:45 Turgutlu/MANİSA
 • iconE-Mail :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • icon(+90) 236 314 4188
  (+90) 532 587 6329
 • iconPazartesi - Cuma: 8:30 - 19:00
  Cumartesi: 10:00 - 18:00
  Pazar: Kapalı
Üst