Organik Camlar
7101

Organik cam tam sentetik materyal. Kimyasal reaksiyonla monomerler ısıtılarak, dev moleküler zincirler, polimerler ile elde edilir. CR 39 en iyi bilinen organik materyaldir. Günümüzde piyasada size sunulan, özel bir sipariş verilmedikçe organik camdır.

Özellikle hafifliği nedeniyle çok tercih edilen organik (plastik) camlar, aynı zamanda hemen hemen tüm çerçeve modellerine uyumludur. Asfierik olan modeller, gözün büyük veya küçük görünmesi etkisini azaltır, odaktan dışarı doğru bakıldığında görüntü bozulmasını en aza indirir.

Organik Camlar

Son dönemlerde en çok tercih edilen gözlük camı olan organik camlar mineral camlara oranla çok daha hafiftir. Plastikten üretilen organik camlar mineral camlarla kıyaslandığında kırılmalara karşı daha dayanıklıdır. Mineral camla kıyaslandığında birçok olumlu ve olumsuz yönlere sahip olan organik camlar kendi içlerinde de çeşitlere ayrılmaktadır.

Organik camlar kolay çizilirler ve elektrostatik sebebiyle kolay toz kaparlar. Sıcaktan ve bazı kimyasallardan etkilenirler.

Organik camların daha çok tercih edilmesinin başlıca nedeni mineral cama oranla herhangi bir darbe karşısında kırılmalara karşı daha dayanıklı olmasıdır. Özellikle çocuk gözlüklerinde kırılmalara karşı %100 dayanıklı camlar kullanılırken olası bir kaza ve darbe sırasında camın kırılarak göze sıçramasını önlemektedir.

Organik camlar mineral camlar kadar kolay temizlenmemektedir. Eğer ekstra bir kaplama kullanılmadıysa toz tutma, kirlenme ve çizilme oranı daha yüksektir.

Kırma indeksinin mineral camdan daha düşük olması daha kalın cam elde edilmesiyle sonuçlanır.Ancak düşük özgül ağırlığı ile de hafifdir.58 Abbe değeri iyi bir optik kalite sağlar. Ultraviole ışınlarını 355nm' a kadar geçirmez, ultravioleden koruyucu özelliği vardır.

Günümüzde çerçevesiz gözlük (rimless, faset çerçeve dendiği de oluyor) modasının yaygınlaşması plastik camlar sayesinde olmuştur. Çünkü mineral camların işlenme zorluğu ve kırılganlığı nedeniyle tam çerçeveler (full rimmed) dışında, misinalı (semi rimless) ve çerçevesiz gözlüklerde (rimless) kullanılma olanağı yoktur.

Plastik olarak adlandırılan gözlük camlarının hammaddesi polikarbonat, organik (cr39), akrilik ve pmma (polimetil metakrilat) dır.

Numaralı gözlük camlarında en çok bilinen ve tercih edileni organik (cr39) tir.

Ayrıca plastik camların kesimi ve montajı daha kolay, ekstra işçilikler (delme, parlatma, kanal açma, dekor yapma, oyma) daha elverişlidir. Bu işlemleri yaparken kırılma olasılığı daha azdır. Organik gözlük camlarının inceliği hammaddesinin kırma indeksi ile ilgilidir.

İletişim

 • iconAltay Mah. Yedi Eylül Yolu No:45 Turgutlu/MANİSA
 • iconE-Mail :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • icon(+90) 236 314 4188
  (+90) 532 587 6329
 • iconPazartesi - Cuma: 8:30 - 19:00
  Cumartesi: 10:00 - 18:00
  Pazar: Kapalı
Üst